Как да повишите хормона мелатонин и подобрите съня на своето дете
Ако често се налага да се борите с взрив от детски емоции преди сън, то това е ясен знак, че вътрешният часовник на детето не разпознава момента за лягане, дори и тялото да е напълно изтощено. Хормонът мелатонин е този, който се грижи за добрия сън. Неговите нива са ниски през деня, започват да се покачват около два часа преди да ни се доспи и достигат своя пик през нощта. Ключът е, че именно в тези два часа, когато е лесно човек да се разсъни и по този начин да не може да спи качествено.
Значението на мелатонина
При възрастните телесният часовник (или известен в научните среди като циркаден ритъм) се влияе от ежедневното излагане на цикли светлина и тъмнина. Отслабващата светлина вечер предизвиква производството на мелатонин, който ни кара да сме сънливи и ни помага да заспим. Сутрин слънчевата светлина задейства производството на хормона кортизол, който спира производството на мелатонин и казва на телата ни, че е време за ставане.
При бебетата е различно. В утробата на майката те са свикнали само на тъмнина през цялото време. Там те получават сигнали за времето от тялото на майката, но в първите няколко месеца след раждане са изключително объркани. С няколко прости стъпки, които ще споделим по-долу може да повишите хормона мелатонин, с което да подобрите съня на своето дете. Най-важната от тях е излагането на повече естествена светлина.
Правила за повишаване на нивата на мелатонин
- Още със събуждането дръпнете завесите и пуснете дневната светлина в помещението.
- Още щом сте готови със сутрешните рутинни задължения излезте на разходка и поемане на максимално количество дневна светлина навън. Не пренебрегвайте тези разходки дори през зимата, когато е по-мрачно. Може да ги преместите преди времето за обяд, но задължително ги правете, за да накарате биологичния часовник да започне да тиктака ускорено.
- Изберете детска ясла с игрални площадки на открито, за да сте сигурни, че детето ще прекарва достатъчно време на открито. В игрите залагайте на такива, които ще накарат детето да гледа към светлината.
- Дайте чаша мляко за вечеря, вместо вода или сок. Млякото, също както пилешкото, пуешкото и бобовите растения съдържат аминокиселината триптофан, която спомага отделянето на мелатонин.
- Забравете за електронните устройства поне 90 минути преди сън. Телевизията и мобилните устройства излъчват ярка светлина, които ще объркат биологичния часовник и вместо да преспят по-скоро ще разсънят детето.
- Помислете за модерно осветление, даващо възможност за контрол на яркостта на светлината и промяна в цветната температура. Това може да звучи като радикална стъпка, но ще спомогне за по-лесното заспиване на цялото семейство.
Още няколко стъпки, с които да помогнете на бебето да различава деня и нощта
През деня е добре да имате поне една продължителна разходка на дневна светлина и свеж въздух. Ако все пак имате затруднения, то се постарайте прозорците вкъщи да са широко отворени и от тях да достига достатъчно светлина до детето. В тази част на денонощието не е нужно да пазите тишина, дори когато бебето спи, за да може то да свикне да си почива въпреки шума, светлината и хаоса около него.
През нощта може да използвате затъмняващи щори или пердета, за да спрете навлизащата от улицата светлина и шум, които действат разконцентриращо. Ако бебето се буди за нощно хранене в никакъв случай не пускайте ярка светлина, а използвайте приглушена такава. Освен това говорете тихо, за да не го разсънвате допълнително. За да създадете наченки на рутина е препоръчително да го изкъпете и да му смените пелените преди сън. Това ще го успокои и ще покаже, че дневните дейности са свършили. Разгледайте и нашите продукти за качествено хранене и сън от Beaba, Red Castle, Childhome и Cocoonababy.